Hydrozwemmen brengt deelnemers meer dan een uur bewegen: “Na de eerste les voelde ik al verschil”
Een van die zwemmers is Peter (65). Via consulent Mirjam van den Bos van SportMEE kwam hij bij Hydrozwemmen terecht. “Mijn balans was helemaal zoek”, vertelt hij. “Ik heb een hernia gehad en een hersenbloeding. Voorheen sportte ik zes keer per week, nu kwam ik amper nog de deur uit.” Na zeven lessen is er veel veranderd. “Mensen zien het aan mijn gezicht, ik ben vrolijker. Mijn kruk staat stof te vangen, die heb ik al weken niet nodig gehad.” De eerste les dacht ik nog: dit zal wel makkelijk zijn. Maar de dag erna had ik goede spierpijn en dat verraste me positief. Dan weet je: mijn lijf doet nog mee.”
Waarom juist warm water zo goed werkt
Bewegen in water scheelt voor hem enorm. “Het is minder pijnlijk en dat helpt. Na die eerste les was ik meteen losser, niet meer zo stijf. Ik kan weer dingen van de grond pakken en in één keer opstaan van de bank. Als ik dit niet had gedaan, was ik verder afgetakeld en was ik waarschijnlijk nauwelijks nog buiten gekomen,” deelt Peter zichtbaar geraakt.
Mirjam van den Bos, consulent chronisch zieken bij SportMEE ziet ook de verandering in Peter. Ze begeleidt mensen met onder andere hart- en vaatziekten, longproblemen, diabetes en mensen vanuit de Ketenaanpak (GLI (gecombineerde leefstijl interventie), Val-Niet of Welzijn op recept) naar passend beweegaanbod. “Bewegen in warm water is voor deze groep ideaal. De belasting op gewrichten is kleiner, maar je traint wel je spieren en balans. Voor mensen die vanuit een gecombineerde leefstijlinterventie of valtraining willen doorstromen, is dit een logische stap.”
Voor elk niveau en iedere portemonnee
Zodra iemand zich bij SportMEE meldt, doet Mirjam of een collega een intake. “We bespreken de mogelijkheden, wensen en doelen van de persoon en adviseren hier een passend sport- of beweegaanbod bij. “Het laagdrempelige is erg belangrijk, daarom kan iedereen ook eerst een proefles doen. Voor wie het financieel lastig is, is er een speciaal fonds waarmee we de deelname kunnen bekostigen. Er is echt veel mogelijk en twijfel is normaal, merkt ze. “Veel mensen zijn bang dat het te zwaar is, schamen zich voor hun lijf of weten niet hoe ze het financieel moeten rondkrijgen. En als Hydrozwemmen toch niet past, kijken we samen naar iets anders. Op elk niveau is wel een plek.”
IJsselmonde als zorgbad
Vanuit Sportbedrijf is Alisha Veira (26) betrokken als productspecialist zwembaden. Zij kijkt naar de programmering van de baden en hoe dat aansluit bij de klanten. “Mijn collega’s Niels en Julian haalden de behoefte uit de wijk op: meer aanbod voor mensen met een beperking,” vertelt ze. “Zwembad IJsselmonde is daar heel geschikt voor. Het is eigenlijk een soort zorgbad, met een tillift, een luie trap, meerdere baden en een beweegbare bodem. Zo kunnen we het water en de diepte aanpassen aan elke groep.” Sinds oktober draait Hydrozwemmen hier als pilot. De les wordt gegeven door begeleiders van Move2exceed die specifiek voor Hydrozwemmen zijn opgeleid. In de eerste periode loopt iemand van SportMEE ook mee in het bad. “Dat geeft vertrouwen,” zegt Alisha. “De lijnen zijn kort, we schakelen snel over aanmeldingen en doorverwijzingen. Zij brengen de kennis van de doelgroep mee, wij hebben de locatie en de zwemkennis.”
Meer dan trainen alleen
Voor Peter is vooral de combinatie van bewegen en contact fijn. “Onder de mensen zijn is net zo nodig als het sporten zelf,” zegt hij. “Je ziet dat anderen ook om een praatje verlegen zitten. Dat koffiemoment na afloop hoort erbij.” Aan mensen die thuis zitten en denken dat Hydrozwemmen niets voor hen is, heeft hij een duidelijke boodschap: “Grijp het met twee handen aan. Ik weet hoe je je voelt als je denkt dat je niks meer kan. Maar je kunt meer dan je denkt.”
Aanmelden kan via de website van Sportbedrijf Rotterdam of via SportMEE. Met beweegbonnen, strippenkaarten en de Rotterdampas zijn er verschillende manieren om mee te doen. Wij regelen warm water, deskundige begeleiding en een kop koffie na afloop.